antalya emlak, antalya gayrimenkul, emlak antalya, antalya satılık daire , antalya satılık konut, antalya kiralık daire antalya emlak, antalya gayrimenkul, emlak antalya, antalya satılık daire , antalya satılık konut, antalya kiralık daire antalya emlak, antalya gayrimenkul, emlak antalya, antalya satılık daire , antalya satılık konut, antalya kiralık daire antalya emlak, antalya gayrimenkul, emlak antalya, antalya satılık daire , antalya satılık konut, antalya kiralık daire  

KİRA ARTIŞ ORANI NASIL HESAPLANIR?

Kira artış oranları Türkiye İstatistik Enstitüsü'nden (TUİK) alınan veriler üzerinden hesaplanır.(www.tuik.gov.tr)

Türkiye İstatistik Enstitüsün web adresinde enflasyon oranlarındaki değişiklikler her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Genellikle emlak piyasasında kabul gören ve "Enflasyon Oranında Artış" olarak ifade edilen TEFE ve ÜFE ortalaması (TEFE+ÜFE)/2 şeklinde hesaplanmaktadır.

Artış oranı hesaplanırken artış yapılacak ayın bir önceki yılın aynı ayına göre artış oranı verileri dikkate alınır.

Örneğin 2014 yılı Eylül ayı için bir önceki yılın aynı ayına göre artış oranı TEFE'de %8.86 ÜFE'de %9.84 olarak gerçekleşti.

TEFE ve ÜFE ortalamasını aldığımızda "Enflasyon Oranında Artış" oranı (8.86+9.84)/2= %9.35 olmaktadır.

Bu durumda Eylül ayında yenilenecek bir kira kontratının "enflasyon oranında" yıllık kira artış oranı %9.35 oluyor.

Ancak konut kiralamalarında yapılabilecek en yüksek kira artış oranının ÜFE oranını geçemeyeceği dikkate alındığında 2014 yılı Eylül ayı için yapılabilecek en yüksek kira artış oranı ÜFE oranında %9.84 olacaktır.

500TL kirası olan bir gayrimenkul için "enflasyon oranında artış oranı" %9,35'den 46,75TL => 546,75TL

Konutlarda uygulanabilecek "en yüksek artış" olan ÜFE %9.84'den 49,20 => 549,20TL olur.

*Ticari kiralamalarda ise kira artış oranı belirlemek konusunda bir kısıt bulunmamaktadır. 

antalya transfer antalya airport transfer antalya havalimanı transfer antalya transfer antalya airport transfer antalya havalimanı transfer antalya havaalanı transfer antalya transfer antalya airport transfer antalya havalimanı transfer antalya transfer antalya airport transfer antalya havalimanı transfer antalya flughafen transfer Hatay araç kiralama